Nebulizator

Nebulizator - opinie, cena, informacje.

Wpisy

 • czwartek, 15 sierpnia 2013
 • wtorek, 30 lipca 2013
 • niedziela, 23 czerwca 2013
  • Nebulizator - opis, działanie!

   Nebulizator

    

   Nebulizator to mówiąc inaczej inhalator lub mgielnik. Urządzenie to służy do rozpraszania leku przyjmowanego przez dziecko na bardzo drobne cząsteczki. Jego działanie polega na tym, że wytwarza on mgiełkę, którą wdycha się podczas inhalacji. Urządzenie rozpyla lek do postaci aerozolu zawierającego większe lub mniejsze krople o odpowiedniej wielkości, zależnej od zastosowanej dyszy rozpylającej. Środkiem do rozpylania leku za pomocą nebulizatora jest sprężone powietrze lub sprężony, czysty tlen. W zależności od wielkości kropelek rozpylanego leku, zmienia się miejsce jego wchłaniania. I tak przy wielkości kropli od 2 do 5 µm, lek wchłania się najlepiej w obrębie tchawicy i oskrzeli, a przy wielkości kropli od 0,5 do 2 µm w pęcherzykach płucnych. Nebulizatory możemy podzielić na dwa rodzaje:

   • Nebulizatory mechaniczne – działają na zasadzie rozpylacza.
   • Nebulizatory ultradźwiękowe – są bardziej wydajnymi i złożonymi aparatami, wytwarzają drobniejszą mgiełkę.

   Nebulizatory są stosowane przede wszystkim do wszelkiego rodzaju inhalacji w terapii oddechowej, nazywanej często aerozoloterapią. Są bardzo pomocne w nawilżaniu spojówek, rozrzedzają wydzielinę. Przez urządzenie można podawać wiele leków, np.: leki rozkurczowe, rozrzedzające wydzielinę, przeciwzapalne czy nawet antybiotyki. Są powszechnie stosowane do leczenia astmy, zapalenia krtani, zapalenia oskrzeli, mukowiscydozy. Mogą być także pomocne w katarze.

   Podawanie pacjentowi płynnych leków w postaci rozpylonej mgły metodą inhalacji poprzez usta, rurkę intubacyjną lub przez otwór tracheotomijny nazywane jest nebulizacją. Jest to rodzaj zabiegu medycznego, do którego wykorzystuje się nebulizatory. Zaletą stosowania tej metody jest znaczne przyspieszenie leku oraz zmniejszenie wielkości dawki podawanego leku, co pozwala ograniczać możliwe skutki uboczne terapii.

   Nebulizator przed użyciem należy podłączyć do prądu, następnie wlać lek w płynie i włączyć aparat. Wytworzoną mgiełkę wdycha się przez maskę. Zabieg nebulizacji trwa zazwyczaj 10 minut. Warto wcześniej dziecko przyzwyczaić do dźwięku wydawanego przez urządzenie, gdyż nebulizatory mechaniczne są bardzo często hałaśliwe.

   Zabieg nebulizacji - zresztą jak każdy inny - posiada pewne wady i zalety. W tym jednak przypadku zalety zdecydowanie przewyższają wady. Są to przede wszystkim:

   • Możliwość podawania zarówno u dzieci jak i u osób starszych lub chorych niewspółpracujących.
   • Możliwość dobrania indywidualnej dawki i rodzaju leku dla każdego chorego.
   • Łatwe wykonanie.
   • Możliwa równoczesna farma ko- i tlenoterapia.
   • Zabieg znacznie obniża natężenie działać niepożądanych.

   Cchcesz wiedzieć jakie są popularne nebulizatory? Przeczytaj kolejny wpis.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   smarekjarek
   Czas publikacji:
   niedziela, 23 czerwca 2013 20:49

Kanał informacyjny

Opcje Bloxa